Jak sobie radzić z dziećmi z dysfunkcjami rozwojowymi


bear

Gwałtownie wzrasta, nie tylko w polskich szkołach, liczba dzieci z najrozmaitszymi dysfunkcjami rozwojowymi, w tym niedostosowanych społecznie. Uczniowie ci zwykle otrzymują diagnozy całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń integracji sensorycznej bądź zespołów: Aspergera, ADHD itp. Jak sobie radzić z dziećmi o specjalnych potrzebach?

Do niedawna dzieci te były kierowane na nauczanie indywidualne w imię ich dobra, jednak przy tak dużej ich liczbie system edukacji stanął przed koniecznością pogodzenia procesu dydaktycznego z problemami wychowawczymi. Edukacja włączająca jest bardzo potrzebna z uwagi na fakt, iż dzieci, a potem dorosłych z problemami społecznymi, z zachowaniem nie można wciąż izolować, im szybciej i intensywniej będą włączani do społeczeństwa tym większa istnieje szansa, iż nauczą się zasad współżycia społecznego i stosowania poprawnych wzorców. Eliminacja niepożądanych zachowań spoczywa w modelu edukacji włączającej nie tylko na nauczycielu ale również na wychowankach, całej grupie która jest za siebie wzajemnie odpowiedzialna. Jest to element nauki, wartość dodana obcowania z osobami o różnorakich problemach, często psychicznych.

Niestety problem ten często jest zbywany powodując szereg patologii. By poradzić sobie z ogromem pracy, specyficznej pracy nauczyciele winni mieć stosowną wiedzą, kompetencje do radzenia sobie z trudnymi uczniami i pogodzenia nauki z wychowaniem. Na chwile obecną bolączka polskiej szkoły jest standaryzacja uczniów, którzy winni być tacy sami, umieć wszyscy to samo i tak samo, zachowywać się wedle określonego klucza, a jeśli któreś z dzieci odbiega od określonej normy uznawane jest za trudne.

Tagi: ,
Arek

Jeżeli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, znakiem czego jest puste biurko? Albert Einstein

Może Ci się spodobać

Comments are closed here.

Archiwalne wpisy

Warto odwiedzić

Najlepsza firma oferująca przeprowadzki w mieście Bielsko-Biała. Tanio, szybko i bezpiecznie dla Twojego dobytku.
Tematowisko.pl to wielotematyczny poradnik dla osób ciekawskich które chcą wszystko wiedzieć. Sprawdź informacje potrzebne na każdym etapie życia.