Problemy z rozwojem mowy-przyczyny i skutki


Logopedzi na przestrzeni ostatnich lat mają pełne ręce roboty. Liczba dzieci z opóźnionym rozwojem rośnie każdego roku, co więcej pojawia się mnóstwo pacjentów w wieku szkolnym, którzy nie byli w żaden sposób diagnozowani ani rehabilitowani w związku z opóźnionym rozwojem mowy we wczesnym dzieciństwie.

Mimo iż wciąż krążą plotki o tym jak to chłopcy później mówią, dzieci mają czas do 3 lat nic nie mówić oraz że to rodzinny defekt bo dziadek Stasia też długo nie mówił to wielu rodziców jest bardziej świadomych zagrożeń związanych z brakiem prawidłowej mowy u malucha. Powodów tak dużej ilości dzieci z problemami w obszarze mowy i komunikacji może być wiele, najczęstszym jest „cywilizacja”. Niestety niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, iż liczne elektroniczne i interaktywne zabawki zachwalane jako edukacyjne wpływają negatywnie na rozwój ich dzieci, zwłaszcza w obszarze mowy. Mnóstwo gadżetów dla dzieci wyręczających maluchy w ćwiczeniu sprawności manualnej, a tym samym także funkcji analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej, koordynacji oko-ręka powoduje opóźnienie rozwoju mowy i wzmaga problemy o daleko idących konsekwencjach jak dysleksja, dysgrafia, problemy z czytaniem itd. Bardzo dużym zagrożeniem dla rozwoju mowy jest spędzanie czasu przed telewizją, komputerem, tabletem itp. urządzeniami, które zaburzają funkcje mowy.

Podsumowując w dużej mierze u dzieci z opóźnionym rozwojem mowy za jego wystąpienie odpowiadają rodzice nie poświęcający dzieciom wystarczająco dużo czasu na zabawy rodzinne, ruch i aktywność oraz zabawy wspierające harmonijny rozwój.

Arek

Jeżeli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, znakiem czego jest puste biurko? Albert Einstein

Może Ci się spodobać

Comments are closed here.

Archiwalne wpisy

Warto odwiedzić

Najlepsza firma oferująca przeprowadzki w mieście Bielsko-Biała. Tanio, szybko i bezpiecznie dla Twojego dobytku.
Tematowisko.pl to wielotematyczny poradnik dla osób ciekawskich które chcą wszystko wiedzieć. Sprawdź informacje potrzebne na każdym etapie życia.